SG#060 Inżynieria przywództwa – Dariusz Użycki

15 września, 2018

Czy jesteś tym, który puka?

Takim tytułowym pytaniem Dariusz Użycki otwiera swoją książkę i prowadzi nas krok po kroku przez proces autorefleksji i strategicznego planowania swojego zawodowego środowiska. Książkę kupiłam na skutek niedosytu, który pojawił się po wysłuchaniu wykładu ,,Dlaczego mieliby za tobą pójść?”. Autorefleksja, przywództwo, kariera oraz komunikacja to główne tematy, które podejmuje mój dzisiejszy gość w swoich wypowiedziach, mówionych lub pisanych. Jako osoba wybredna oraz leniwa jestem zainteresowana treścią, która układa się w spójną całość i jest podana w sposób maksymalnie ułatwiający zrozumienie przekazu autora komunikatu.

 

Dariusz Użycki robi to w sposób mistrzowski. Prawdopodobnie jest to pokłosie jego bogatego i różnorodnego doświadczenia: po studiach na Wydziale Mechanicznym pracował przez rok jako inżynier odpowiedzialny za eksploatację techniczną pojazdów, następnie kontynuował pracę naukowo-badawczą na uczelni, uzyskując w 1993 roku tytuł doktora nauk technicznych. Na początku pozaakademickiej kariery pracował jako Training Manager w jednej z wiodących firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego (Whirlpool Polska), działając na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rozpoczął pracę w jednej z największych firm doradztwa personalnego w Europie (Mercuri Urval), początkowo jako konsultant a później jako Branch Manager i Country Manager w Polsce z pełną odpowiedzialnością P&L. Następnie był Dyrektorem Zarządzającym Deininger Consulting Sp. z o.o. w Warszawie (Executive Search). Odpowiadał za teren Europy Środkowo-Wschodniej łącznie z Rosją i tzw. krajami CIS.
Od 2014 roku współpracuje z Pedersen & Partners, jedną z najdynamiczniej rozwijających się globalnych firm Executive Search, gdzie jego praca ma również charakter międzynarodowy (Head of Industrial Sector CEE&CIS). Równolegle rozwija praktykę konsultingu osobistego dla menedżerów (Executive Coaching, Leadership Development, Self-reflection, Career-planning, Positioning, Communication), harmonijnie łącząc elementy doradztwa i coachingu.

Poza pracą nad Executive Search oraz konsultingiem osobistym, mój gość jest stałym lektorem organizującym i prowadzącym zajęcia w ramach:

– MBA-SGH (autorski pełny przedmiot, rozwój kariery i przywództwa)

– Canadian Executive MBA, SGH (autorski pełny przedmiot w języku angielskim)

– szeregu konferencji tematycznych organizowanych przez czołowe podmioty rynku.

Tematyka zajęć obejmuje główne takie zagadnienia, jak: przywództwo, komunikacja, planowanie kariery, budowanie równowagi życiowej menedżerów. Poza zawodowym i osobistym doświadczeniem, fundamentem zajęć oraz procesów coachingowych są także jego własne oryginalne analizy rynkowe (przeprowadzone samodzielnie lub we współpracy z partnerami – SGH, PwC, White&Case), dot. postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek w Polsce, pozycjonowania na rynku pracy. Były one także przedmiotem publikacji w Harvard Business Review Polska oraz Przeglądzie Corporate Governance. Jest autorem szeregu artykułów w języku polskim i angielskim dołączonych do profilu LinkedIn.

Mając szansę rozmowy z tak wybitnym specjalistą, pytałam o to:

 

 • Na czym polegają podstawowe zachowania lidera
 • Z czym liderzy najczęściej się mierzą
 • Mity związane ze stylami przywództwa
 • Jakie znaczenie ma umiejętność świadomego słuchania
 • Jaki jest służebny styl przywództwa – pułapka interpretacji
 • Jak praktykować autorefleksję
 • Jakie są podstawy skutecznej komunikacji z zespołem
 • Jakie wyróżniamy formy obecności w Social Media
 • Jakie widzi najbardziej szkodliwe przekonania i schematy dotyczące rozwoju osobistego
 • Na ile turkusowy model zarządzania jest do wdrożenia dla wszystkich
 • Czy mówcy motywacyjni są skuteczni?

Przydatne linki:

Strona Dariusza Użyckiego

Wykład ,,Dlaczego mieliby za tobą pójść”

Profil Dariusza Użyckiego na LinedIn

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarzy dla “SG#060 Inżynieria przywództwa – Dariusz Użycki

 1. Cała rozmowa bardzo ciekawa. Najbardziej ujęło mnie coś, z czym chyba nigdy się dotychczas nie spotkałem – podkreśleniem że na dowolne działania potrzebny jest FRAMEWORK. Jakiś szkielet-struktura, z pomocą której można daną wiedzę próbować wdrożyć w życie.

  Niestety wiele książek, szkoleń (w tym, co tu dużo ukrywać – póki sam się nie zorientowałem, to także moje własne) i innych materiałów to garść puzzli, mądrych (i mniej) inspiracji i kawałków wiedzy, ale jak taki biedny człowiek po zakończeniu lektury, czy opuszczeniu sali szkoleniowej, ma to wszystko wdrożyć w życie…?

  • Słucham Gadam wrz 28, 2018

   Igor bardzo dziękuję, że podzieliłeś się tak wnikliwymi przemyśleniami. Jestem zagorzałą ambasadorką struktur i dlatego tak bardzo zależało mi na rozmowie z Dariuszem Użyckim, który klarownie i z poczuciem humoru potrafi za pomocą słów rozrysować strukturę procesu. Ciesze się, że tak wyodrębniłeś ten wątek, bo też uważam, że jest zdecydowanie za często pomijany.

 2. Słucham Gadam lis 1, 2018

  Cieszę się i pozdrawiam

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska