Holakracja – narzędzie do transformacji w korporacjach
Podobno człowiek pracujący w korporacji codziennie tam umiera.
Takie stwierdzenie słyszałam ostatnio w radiu.
Uśmiercana jest jego twórczość, samodzielność i indywidualny potencjał.
A gdyby tak stworzyć model zarządzania, który eliminuje to, co zazwyczaj wpływa na nieefektywność w firmach i na co najczęściej narzekają pracownicy – zhierarchizowaną strukturę, decyzje podejmowane centralnie, bezproduktywne posiedzenia oraz wąskie gardła w postaci managerów. Czy po wyrugowaniu tych czynników można wdrożyć ewolucyjne podejście do budowania struktury?
Można.
Jedną z odpowiedzi jest model zarządzania nazwany holakracją.
Jak wygląda ta struktura? Holakracja skupia się na pracy do wykonana, a nie na ludziach, którzy mają ją wykonać, dlatego nie ma tu stanowisk, tylko role spełniane przez pracowników. Skupiają się one w jednym kręgu, wokół konkretnego zadania. Kręgami mogą więc być np. zespoły zajmujące się jakimś projektem albo działy. Każdy krąg ma autonomię i władzę, aby o sobie decydować, ale musi koordynować własne działania z innymi kręgami.
Jak to działa? O tym opowie Ewa, która na co dzień przeprowadza firmy przez proces transformacji organizacji pracy w oparciu o holakrację.
Ewa zaczynała życie zawodowe w dużych międzynarodowych i zhierarchizowanych korporacjach. W pewnym momencie przestała widzieć dla siebie miejsce w tego typu strukturach, co doprowadziło ją do rewolucji w życiu zawodowym. Aktualnie wraz z firmą dwarfs and Giants wspiera organizacje w transformacjach, ponieważ wierzy, że istnieją zupełnie inne sposoby organizowania pracy w tak złożonej rzeczywistości, w której żyjemy. Ich wspólnym celem jest pomoc firmom w budowaniu elastycznych systemów organizacji, zapewniającym zdrową i harmonijną przestrzeń dla ludzi, gdzie mogą realizować swój pełny potencjał. Ewa jest Certyfikowanym Coachem Holakracji – modelu operacyjnego opartego na zasadzie samozarządzania, dystrybucji władzy, autonomii w rolach i przejrzystości. Jest również mówcą publicznym aktywnie zaangażowanym w szerzenie idei i praktyk związanych z samozarządzaniem.
W naszej rozmowie szukamy odpowiedzi między innymi na pytania:
- Co najbardziej niszczy ludzi, którzy pracują w korporacjach?
- Czy twórcza konstruktywna praca w korporacji jest możliwa?
- Jakie możliwości daje praca w modelu opartym o samozarządzanie?
- Czym można zastąpić klasyczną hierarchię w organizacji?
- Na ile w środowisku zawodowym możemy być sobą?
- W jaki sposób w modelu Holakracji tworzy się przestrzeń na przeżywanie i komunikowanie napięć?
Jeśli chcesz obejrzeć wystąpienie Ewy na konferencji TEDxPoznań, znajdziesz je pod tym linkiem:
Holakracja – nowy model zarządzania Ewa Bocian
Kontak z Ewą możesz nawiązać przez:
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS
Skomentuj