SG#057 Turkusowe organizacje – Marek Wzorek opowiada o alternatywnym modelu organizacyjnym

14 lipca, 2018

Turkusowe organizacje

 

Czy organizacje nazywane turkusowymi stanowią realną alternatywę dla hierarchicznych modeli zarządzania?

Przyglądając się istocie turkusowych organizacji, które w swojej książce ,,Pracować inaczej” opisał Frederica Laloux widzimy trzy filary: samoorganizację, pełnię i ewolucyjny cel. Dzięki realizacji tych założeń, praca będzie dawała każdemu poczucie sensu życia, pozwalała na rozwój, poczucie wewnętrznej spójności i autentyczności, a także będzie oferowała przestrzeń dla kreatywności i innowacyjności. Decyzje w takiej organizacji podejmują osoby będące na co dzień najbliżej danego obszaru, po konsultacji z innymi. Zarządzanie turkusowe porzuca planowanie i budżetowanie na rzecz prognozowania, rezygnuje z prowizji, premii, hierarchicznej struktury kierowniczej, wydawania poleceń, współzawodnictwa, okresowych rozmów oceniających, itp. Rezygnując z  powyższych, opiera się na warunkach: wolności, zaufania, a także na partnerstwie i współpracy.

  • W jaki sposób samozarządzanie wpływa na ludzi, którzy pracują w firmach i organizacjach?
  • Jak w praktyce wygląda realizacja turkusowego modelu?
  • Od czego należy zacząć transformację?

Z takimi pytaniami przyszłam do mojego dzisiejszego gościa, którym jest Marek Wzorek.
Pomyślałam, że to idealny rozmówca, ponieważ po 15 latach rozwijania sprzedaży, zespołów sprzedażowych i firm w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej, w roku 2017,  kiedy przeczytał książkę „Pracować inaczej” Frederica Laloux odkrył, że to, co robił przez ostatnie 10 lat wraz z zespołem igus jako dyrektor zarządzający i prezes zarządu, inni nazywają „turkusową organizacją”.
Praca w elastycznej i szybko dostosowującej się do rynku firmie wykorzystującej „system solarny” jako model organizacyjny firmy skupiony na kliencie pozwala Markowi dziś wdrażać ten sprawdzony w skali międzynarodowej model i rozwijać go dalej, wspierając firmy jako coach, trener, konsultant i facylitator, w zmianach struktur organizacyjnych, tworzeniu turkusowych organizacji, zwiększaniu kreatywności działania oraz rozwijaniu kultury przywództwa służebnego.

Misją Marka jest wspieranie ludzi, firm i społeczeństwa w rozwoju w kierunku budowania lepszego, pełniejszego, szczęśliwszego i bardziej twórczego świata, bez stresu, nienawiści i lęków.

Kontakt do Marka:

LinkedIn
firma EcoCoach

Odcinek podcastu Kamila Dudzińskiego Książki które uczą o książce Frederica Laloux Pracować inaczej

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska