SG#101 Takiego liceum jeszcze nie było! O Liceum Artes Liberales opowiada Jarek Szulski, Marcin Szala i Janek Niziński

30 maja, 2022
Nareszcie!!!
Tak krzyknęłam jak tylko dowiedziałam się, że Jarek Szulski i Marcin Szala otwierają liceum. Domyślałam się, że to będzie niesamowite, nowatorskie i odpowiadające współczesnym potrzebom przedsięwzięcie – nie sądziłam tylko, że aż tak bardzo! Tego dowiedziałam się z rozmowy, do której Was zapraszam i z publikacji Jarka, którą zamieszczam poniżej:
 
🔴W Liceum Artes Liberales, poza celami akademickimi, które chcemy realizować wspólnie z uczennicami i uczniami, niezwykle ważny jest dla nas aspekt wychowawczy. Wymiar czasu, jaki jest potrzebny aby pokierować grupą tutorską (czyli tak jakby 16 osobową klasą) to 1/2 etatu. 1/2 etatu! ❗❗❗
🔴W myśleniu o wychowawczych ramach i wartościach, bliskie są nam założenia amerykańskiego psychologa Carla Rogersa, które można niemal bezpośrednio przenieść na grunt szkoły (pisałem o tym w książce “Nauczyciel z Polski”). Rogers twierdził, że aby relacja pomiędzy terapeutą (tu nauczycielem/nauczycielką) a klientem (tu uczennicą/uczniem) była korzystna i rozwojowa dla OBU stron, potrzebne jest spełnienie trzech koniecznych i wystarczających warunków:
👉Empatia – zdolność wczuwania się: nauczyciel(ka) odczuwa i rozumie opowieści uczniów w taki sam sposób, w jaki odczuwa i rozumie je młody człowiek.
👉Kongruencja – autentyczność i spójność: nauczyciel(ka) zachowuje się jak realna osoba, w zgodzie ze sobą, niczego nie udaje, nie ukrywa swoich uczuć, reakcji ani opinii. I jest spójny w tym co robi, co głosi i w jaki sposób żyje. Nauczyciel generujący jednego dnia internetowy hejt, drugiego dnia mówiący o szacunku dla drugiego człowieka, będzie w oczach młodzieży zwykłym hipokrytą. A młodzi mają doskonałe radary nastawione na obłudę i niespójność, i na pewno nam nie odpuszczą!
👉Bezwarunkowa akceptacja – nauczyciel(ka) okazuje uczennicy/uczniowi bezwarunkową akceptację i szacunek, niezależnie od zachowania i pozycji młodego człowieka.
🔵🔵🔵Zwłaszcza bezwarunkowa akceptacja wydaje się niezbędnym i pięknym darem, jaki możemy dać my dorośli młodym ludziom, przekraczającym próg szkoły. To przekaz, który brzmi: ❤ Witaj w szkole, będziemy się tu różnić, spierać, złościć na siebie, będziemy też od siebie nawzajem wymagać, jednak pamiętaj, że ponad to wszystko, jesteśmy ciekawi kim jesteś, z czym przychodzisz i przyjmujemy Cię takim jakim jesteś. Nie za to co zrobiłeś, ale za Twoje człowieczeństwo.❤
 
🎯masz pytania, potrzebujesz więcej informacji? Napisz: jszulski@gmail.com (oficjalna komunikacja dotycząca szkoły ruszy w czerwcu)
Czy ktoś z Was nie zna jeszcze Jarka i Marcina?
Po pierwsze polecam słuchać i czytać obu Panów.
Szczególnie polecam książki Jarka oraz wystąpienie Marcina na TEDx Life after a mistake.
 
Jarek Szulski był gościem w odcinku  #39 Bez relacji, nie ma edukacji
oraz w odcinku #83 Doświadczenie, które należy się każdemu dziecku. Przedstawiałam go wtedy, powtarzając za Jackiem Santorskim, jako szalonego i wrażliwego nauczyciela, który pracował wtedy jako wychowawca oraz profesor gimnazjum i liceum im.Reytana. Obecnie pracuje w Values – Grupie Firm Doradczych, gdzie od 2010 roku kieruje zespołem projektowym studium podyplomowego Akademia Psychologii Przywództwa, realizowanego w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej Jarek jest twórcą programu treningu interpersonalnego i społecznego dla nastolatków “Earth Yourself” oraz  autorem powieści o szkole “Sor” i “Zdarza się”, razem z Jackiem Santorskim współautor poradnika “Siła spokoju, którego nie ma”. W styczniu 2021 roku ukazała się jego najnowsza książka – poradnik dla nauczycieli i rodziców “Nauczyciel z Polski”.
Marcin Szala to ekspert w obszarze edukacji i startupper, współtworzył takie edukacyjne przestrzenie jak: Akademeia High School, Akademeia Tutorial College czy Collegium Wratislaviense.
Janek Niziński w tym roku zdawał maturę, a dwa lata temu był pierwszym uczestnikiem projektu Jarka “Earth Yourself”. Ma bardzo aktualne doświadczenia związane z edukacją i pomysły jak poukładać ją od nowa.

Muzyka:

Jam Morgan Jazz Cafe

LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

FREE CC LICENSE

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska