SG#094 Autoportret | Agata Zbylut

20 lipca, 2020

Artystka, akademiczka, feministka, jak mówi o sobie – radykalizująca się wegetarianka, okazjonalnie kuratorka i aktywistka. 

W jej pracach dominują autoportrety i Autoportret Agata Zbylut uważa za radykalnie szczery sposób wypowiedzi.

Poczułam się niezmiernie zaintrygowana pracami Agaty oraz tym jak sama pisze o swojej sztuce:

,,Moja wypowiedź jest więc wypowiedzią kobiety, poszerzoną o obsesyjne obserwowanie innych kobiet – tego jak żyją, jakich dokonują wyborów, ich emocji, uwarunkowań kulturowych, socjologicznych i prawnych. Dostrzegam nierówności z którymi się zmagają, to że zazwyczaj startują z gorszej pozycji, po drodze pokonują wiele przeszkód i trudno im dojść tam, gdzie w męskim ciele fizycznym i kulturowym doszły by bez trudu. Szczególnie ważna są dla mnie relacje kobiet z własnymi ciałami, to w jaki sposób „mit urody” przejmuje władzę nad wieloma z nich oraz to jak doświadczenie i życiowa mądrość zmagają się z wymykającymi się standardom estetycznym ciałami.”

Agata jest jedną z osób na które patrzę z podziwiem z wielu powodów, jednym z nich jest łączenie kariery naukowej i artystycznej.

Agata studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski) i dyplomowała się tam w Pracowni Rysunku i Intermediów, później obroniła tytuł doktory sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a w 2012 otrzymała tytuł doktory habilitowanej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jej dokonania i aktywności artystyczne są tak rozległe, że nie podejmę się nawet próby powiedzenia o wszystkich, warto zaznaczyć, że Agata została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które realizowało ministerialny program „Znaki Czasu”. Od 2004 pełni funkcję prezeski tegoż stowarzyszenia, które w tym czasie zbudowało Kolekcję Regionalną Zachęty Sztuki Współczesnej – największy zbiór sztuki współczesnej w zachodnio-północnej Polsce. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2007, 2009, 2011), pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych, a od 2018 jest także kierowniczką Katedry Fotografii. W dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, USA. Mieszka i pracuje w Warszawie i Szczecinie.

Zapraszam Was do naszej rozmowy.

fot. Agata Zbylut

Chcesz poznać lepiej twórczość Agaty i wiedzieć nad czym aktualnie pracuje?

Wejdź na stronę:  agatazbylut.com i na instagram Agaty @agata_zbylut

Poniżej znajdziesz zdjęcia z wybranych projektów Agaty.

Muzyka:

Jam Morgan Jazz Cafe

LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

FREE CC LICENSE

fot. Agata Zbylut

fot. Agata Zbylut

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska