SG#077 Dlaczego nasze kręgosłupy moralne są tak miękkie i od czego to zależy – Dariusz Użycki

8 czerwca, 2019

Z czego zbudowane są nasze moralne kręgosłupy? Ja w pierwszej chwili odpowiedziałabym, że z wartości, którymi się kieruję. Po dłuższej chwili dodałabym, że składowymi są także wychowanie i normy społeczne.

Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Na nasze zachowania i decyzje wywiera wpływ jeszcze kilka bardzo istotnych czynników. Najczęściej zwracamy na nie uwagę u innych kompletnie nieświadomi tego, jak działają u nas.

Warto uruchomić swoją świadomość w ich zakresie, szczególnie podczas podejmowania kluczowych decyzji, których konsekwencje będą przez nas (lub innych) długo odczuwane.

Dariusz Użycki z właściwą dla inżyniera metodyką rozkłada temat na praktyczne i aplikowalne elementy składowe.

Zamieszczam poniżej krótki komentarz na prośbę mojego rozmówcy:

„Starszemu panu, czyli mnie, druciki się tego dnia przestawiły od upału. W efekcie, rozprawiając o Danielu Kahnemanie, konsekwentnie wymieniałem Daniela Golemana. Jak widać, dwóch Danieli potrafi przeładować pamięć :-)”

Jeśli chcesz lepiej poznać Dariusza Użyckiego, polecam wejść na jego stronę dariuszuzycki.com i posłuchać naszej rozmowy SG#060 Inżyniera przywództwa oraz zapoznać się z jego bogatym i różnorodnym doświadczeniem poniżej.

Dariusz Użycki po studiach na Wydziale Mechanicznym pracował przez rok jako inżynier odpowiedzialny za eksploatację techniczną pojazdów, następnie kontynuował pracę naukowo-badawczą na uczelni, uzyskując w 1993 roku tytuł doktora nauk technicznych. Na początku pozaakademickiej kariery pracował jako Training Manager w jednej z wiodących firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego (Whirlpool Polska), działając na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie rozpoczął pracę w jednej z największych firm doradztwa personalnego w Europie (Mercuri Urval), początkowo jako konsultant a później jako Branch Manager i Country Manager w Polsce z pełną odpowiedzialnością P&L. Następnie był Dyrektorem Zarządzającym Deininger Consulting Sp. z o.o. w Warszawie (Executive Search). Odpowiadał za teren Europy Środkowo-Wschodniej łącznie z Rosją i tzw. krajami CIS.
Od 2014 roku współpracuje z Pedersen & Partners, jedną z najdynamiczniej rozwijających się globalnych firm Executive Search, gdzie jego praca ma również charakter międzynarodowy (Head of Industrial Sector CEE&CIS). Równolegle rozwija praktykę konsultingu osobistego dla menedżerów (Executive Coaching, Leadership Development, Self-reflection, Career-planning, Positioning, Communication), harmonijnie łącząc elementy doradztwa i coachingu.

Poza pracą nad Executive Search oraz konsultingiem osobistym, mój gość jest stałym lektorem organizującym i prowadzącym zajęcia w ramach:

– MBA-SGH (autorski pełny przedmiot, rozwój kariery i przywództwa)

– Canadian Executive MBA, SGH (autorski pełny przedmiot w języku angielskim)

– szeregu konferencji tematycznych organizowanych przez czołowe podmioty rynku.

Tematyka zajęć obejmuje główne takie zagadnienia, jak: przywództwo, komunikacja, planowanie kariery, budowanie równowagi życiowej menedżerów. Poza zawodowym i osobistym doświadczeniem, fundamentem zajęć oraz procesów coachingowych są także jego własne oryginalne analizy rynkowe (przeprowadzone samodzielnie lub we współpracy z partnerami – SGH, PwC, White&Case), dot. postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek w Polsce, pozycjonowania na rynku pracy. Były one także przedmiotem publikacji w Harvard Business Review Polska oraz Przeglądzie Corporate Governance. Jest autorem szeregu artykułów w języku polskim i angielskim dołączonych do profilu LinkedIn.

Linki:

Strona Dariusza Użyckiego – dariuszuzycki.com

Proil na LinekdIn Dariusza Użyckiego

Muzyka:

Jam Morgan Jazz Cafe

LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

FREE CC LICENSE

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarzy dla “SG#077 Dlaczego nasze kręgosłupy moralne są tak miękkie i od czego to zależy – Dariusz Użycki

  1. Marcin cze 15, 2019

    Bardzo dziękuję za ciekawy podcast. Z zarysowanym problem mamy do czynienia w przypadku filmów z K. Spacym czy Jacksonem.

    • Słucham Gadam cze 16, 2019

      Dziękuję, że podzieliłeś się swoimi wrażeniami :-)Do usłyszenia!

  2. Dobra rozmowa. Props za przykład z relatywizmem historycznym. Świetnie opowiada o tym Dan Carlin w podcascie Hardcore History (zdaje się, że w serii o Dżyngis Chanie) – zadaje pytanie “ile musi minąć czasu, aby ukazała się poważana książka o pozytywnych skutkach rządów III Rzeszy”, bo o Tamerlanie, Juliuszu Cezarze etc. jest ich już bez liku, a swoje za uszami mają 😉

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska