SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

5 stycznia, 2020

„Żeby skorzystać z tej książki, wystarczy chcieć rozmawiać o seksie. Będzie to rozmowa otwarta i wyczerpująca, nie będziemy uciekać od żadnego tematu” – zapowiada we wstępie swojej książki ,,To nie jest książka o seksie” jej autorka  Chusita Fashion Fever.

,, To książka, którą rodzice będą podbierać swoim nastolatkom. Dawno nie czytałam czegoś równie wartościowego” – mówi Kamila Raczyńska-Chomyn, która konsultowała książkę pod względem merytorycznym.

Kamila już trzeci raz gości w podcaście Słucham Gadam ( odcinek#30odcinek #32), rozmowy z nią, patrząc po ilości odsłuchań, należą zdecydowanie do Waszych ulubionych. Tym razem zaprosiłam Kamilę, aby podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, które generowały się w trakcie jej wieloletniej pracy jako edukatorki seksualnej oraz żeby porozmawiać o wspomnianej wcześniej książce.

Jeśli jeszcze nie znasz Kamili, to warto przedstawić ją w szerszym kontekście i wspomnieć, że z wykształcenia jest pedagożką resocjalizacyjną (pracę magisterską pisała na temat samookaleczenia się kobiet i dziewcząt, poza kontekstem zakładów karnych i poprawczych). Na studiach rozpoczęła wolontariat w Grupie Edukatorów Seksualnych Ponton, który trwał dekadę i zdeterminował całą jej dotychczasową ścieżkę edukacji i pracy zawodowej. Ukończyła Szkołę Warsztatu i Treningu Psychologicznego INTRA, a następnie podyplomowe Wychowanie Seksualne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kolejne lata pracowała jako pedagożka i/lub nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, prowadziła szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej oraz rodziców w całej Polsce, 2 lata prowadziła ćwiczenia z przedmiotów pedagogika i dydaktyki na studiach podyplomowych UW, ale pracowała też w warszawskim love store, telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, w feministycznych organizacjach pozarządowych i wielu innych ngo. Zawsze wokół tematu zdrowia, seksualności, przeciwdziałania przemocy wobec mniejszości i grup wykluczonych społecznie. W 2013 roku zaczęła bardziej skupiać się na pracy z ciałem. Z chaosu zainteresowań wyłoniła się jasno i wyraźnie MIEDNICA, a potem bardziej szczegółowo – KOBIECA MIEDNICA. Ukończyła kolejne kursy i szkolenia (m.in. BeBo Trening Mięśni Dna Miednicy – metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne), została certyfikowaną instruktorką treningu mięśni dna miednicy oraz doulą (towarzyszką porodów), zaczęła pracę w gabinecie osteopatii uroginekologlicznej Renort – Słuchając Ciała w Warszawie, aż nadszedł dzień, w którym oficjalnie została nazwana przez swoje klientki Panią od Cipek i jest z tego dumna:) Prowadzi fanpage Dobre Ciało oraz Pani Miesiączka (ten drugi wraz z dziennikarką Barbarą Pietruszczak). Zapraszam Cię też na jej Patronite.

W trakcie naszej rozmowy poruszamy następując tematy:

  • Czym  jest dobra edukacja seksualna?
  • Czego uczy prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej?
  • ,,To nie jest książka o seksie” – o czym jest książka Chusity Fashion Fever, którą Kamila redagowała i która właśnie została wydana?
  • Kto potrzebuje dzisiaj w Polsce takiej książki?
  • Na ile trudne były dylematy językowe w trakcie redakcji książki?
  • Tematy poruszane w książce: etapy wchodzenia w intymną relację, savoire vivre w seksualnej relacji, świadomość swoich i cudzych granic, zrywanie, przekonania oraz szkodliwe stereotypy

Linki:

Strona Kamili – Dobre Ciało Trening mięśni głębokich i dna miednicy

Fanpage Dobre Ciało – Dobre Ciało

Fanpage – Pani Miesiączka

 

Muzyka:

Jam Morgan Jazz Cafe

LINK:https://taketones.com/track/jazz-cafe

FREE CC LICENSE

Wydawnictwo RM

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy dla “SG#088 Czy to jest książka o seksie? | Kamila Raczyńska-Chomyn

  1. Świetna rozmowa!

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska