SG#031 Tańcząc z twórczością – o neurobiologii kreatywności opowiada Kas Zawadowicz

26 września, 2017

Neurobiologia kreatywności

Kiedy przeczytałam, że zostawiła Londyn oraz wszystko co łączy się z metropolitalnym życiem artystycznym i postanowiła przez rok mieszkać na wsi w domu bez bierzącej wody i prądu, po to, aby odciąć się od bodźców zewnętrznych i skupić na pisaniu scenariusza filmowego, to poczułam, że bardzo chcę do niej pojechać i z nią porozmawiać.
Byłam niezmiernie ciekawa tego jak pracuje, w jaki sposób przebiega jej proces twórczy, z czym się w trakcie tego procesu mierzy.

Historia Kas Zawadowicz jest sama w sobie gotowym scenariuszem filmowym.

Kończyła studiować prawo, była jesień 2008, gdy po raz pierwszy pojechała na Hel, aby wziąć udział w Film Spring Open. Plan był taki, że przyjeżdża na jeden dzień, w rezultacie została na miesiąc. Od tego czasu jej twórczość rozwija się w oparciu o kinematografię.

Studiowała w Nowym Yorku – NYFA (Master of Fine Arts in Filmmaking) oraz na reżyserii w Szkole Wajdy. Zrobiła film “Samolot na Autobus” z Olgą Frycz, który był pokazywany na festiwalach w Cannes, Gdyni, Rhode Island i Camerimage. Rok rocznie, wracając na Film Spring, eksperymentowała z interaktywnością, grami komputerowymi oraz ogólnie rozumianą percepcją widza. Zrobiła ok. 20 filmów krótkometrażowych.
Kocha książki, a jej silna potrzeba zrozumienia ich ekranowego bytu zaowocowała w 2014 roku udziałęm w AdaptLab (Torino Film Lab). Przez rok współpracowała min. z Evą Svensted Ward, redaktorką filmowej trylogii “Dziewczyna z tatuażem”.
Obecnie, wraz z Fabricem Ziolkowskim (scenarzystą nominowanego do Oscara “Secret of Kells”) pisze animowany film pełnometrażowy Myszy Strajkują. Projekt produkowany jest przez Grupę Smacznego przy udziale Europejskiego Programu Media i PISF. Kas jest autorką warsztatów, które nazwała

Neurobiologia kreatywności, z miłości do Mózgu.

Rozmowę nagrałyśmy w kwietniu, Kas mówiła wtedy, że nie ma szans zdążyć napisać i złożyć scenariusza na  Sundance Screenwriters Lab. Mamy wrzesień i dzisiaj już wiadomo, że nie dość, że zdążyła, to przeszła do kolejnego etapu i jest w finale.
Wyniki w grudniu, tym czasem zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

 

Nasza rozmowa głównie dotyczyć będzie  zagadnienia neurobiologii kreatywności, poza tym usłyszysz:

– przepis na kreatywność
– co stymuluje proces twórczy
– o motywacji do osiągania irracjonalnie wysokich celów
– finished not perfect czyli o tym,że artysta kończy swoją pracę chociaż wie, że jest niedoskonała
– czym jest perfekcjonizm w sztuce
– o teorii neroplastyczności mózgu
– co zrobić z blokada twórczą
– metody Julii Cameron, Coacha twórczości

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright 2023 by Słucham Gadam - Kamila Dzierżanowska